09-05-2024 09-05-2024

Zarys historii szkoły

Nauka szkolna w Jaworniku rozpoczęła się 4 X 1909 r. Budynek przeznaczony na szkołę wydzierżawiono u Jana Iskrzyckiego na przysiółku „Folwark”. Obowiązkiem szkolnym w roku 1909/10 objętych było 259 dzieci: 122 chłopców i 137 dziewcząt. W pierwszym dniu nauki kierownik Kajetan Trybus zaprowadził całą dziatwę szkolną na nabożeństwo do kościoła w Niebylcu. Mszę świętą odprawił proboszcz Błażej Stopa. W roku szkolnym 1910/11 na naukę uczęszczało 192 dzieci. Zajęcia były prowadzone w jednej sali przez dwóch nauczycieli: kierownika szkoły i Franciszka Gorczycę. Podobnie przedstawiała się sytuacja do 1914 r. Liczba uczniów objętych obowiązkiem szkolnym wynosiła od 260 do 310, jednak nie wszyscy go spełniali. Przeszkodą były trudne warunki materialne. Program nauki obejmował: czytanie, pisanie, śpiew, rysunki, geografię, rachunki, gimnastykę.

histspj01.jpg
W latach 1914–1918 edukacja w tutejszej szkole została zupełnie przerwana, z powodu mobilizacji wojskowej nauczycieli i trudności w wyszukaniu budynku pod użytek szkolny. Na początku września 1918 r. Rada Szkolna Miejscowa wydzierżawiła budynek u Franciszka Stachury z jedną salą lekcyjną.

histspj02.jpg
Warunki, w jakich uczyła się młodzież były prymitywne, dlatego mieszkańcy wsi podjęli decyzję o wybudowaniu szkoły. Plac pod budowę podarował Józef Delikat z „Folwarku”. 18 VIII 1922 r. oddano do użytku drewniany budynek kryty gontem. Była w nim jedna izba lekcyjna oraz małe mieszkanie dla kierownika szkoły. Uczniom brakowało podręczników i przyborów służących do pisania. Posługiwali się tabliczkami i rysikami. W 1926 r. została założono bibliotekę szkolną. Książki zakupiono ze składek miejscowej ludności. Na terenie szkoły prowadzono działalność kulturalną: uroczyście obchodzono święta narodowe, święto pieśni, sadzono drzewka. Luty był miesiącem Książki Polskiej. W budynku szkolnym odbywały się spotkania wiejskie, próby i przedstawienia. Warunki pracy były bardzo trudne, gdyż budynek był położony na podmokłym terenie i panowała w nim wilgoć. 20 X 1935 r. na wniosek i prośby kierownika szkoły Edwarda Klopfa podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Zamiar ten odsunięto w czasie, gdyż w 1936 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego w Niebylcu. Plan pokrzyżował także wybuch II wojny światowej. W 1942 r. dokonano remontu istniejącej szkoły. W okresie II wojny światowej, naukę w szkole kontynuowało niewielu uczniów.

histspj03.jpg

W 1946 r. przystąpiono do budowy obecnej szkoły. Materiały budowlane przywieziono z Niebylca i Błażowej. Pracę wykonano społecznie. Komitet budowy szkoły tworzyli: Klopf Edward – kierownik szkoły, Gorzynik Wojciech – sołtys gromady, Baszak Józef – przewodniczący komitetu budowy, Sieczkowski Wojciech - skarbnik, członkowie: Zając Andrzej, Stachura Józef, Baszak Paweł, Zając Michał, Daszykowski Walenty, Stachura Piotr, Gorzynik Błażej, Cynar Maciej, Wielopolski Wiktor, Domaradzki Maciej, Sołtys Wojciech, Delikat Tomasz. Najbardziej zaangażowaną osobą przy wznoszeniu budynku szkolnego był kierownik Edward Klopf. W budowę mocno zaangażowana była społeczność lokalna. mieszkańcy dobrowolnie opodatkowali się na ten cel. Jesienią 1950 r. budynek pokryto blachą. 13 X 1951 r. uczniowie przenieśli sprzęt szkolny ze starego budynku do nowego. Tego dniu rozpoczęła się nauka w czterech salach lekcyjnych. Wiosną i latem 1952 r. zakończono prace wykończeniowe całego obiektu. Wybudowano murowane ubikacje wraz z częścią gospodarczą. W okresie budowy nowej szkoły w latach 1947–1951 uczniowie pobierali naukę w trzech budynkach: szkolnym, pożydowskim i wynajętym u Marcelego Krupy.

28 IX 1952 r. nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły. Klucze do nowego obiektu szkolnego otrzymał Edward Klopf.

W latach 1972-73 z inicjatywy kierownika szkoły Mieczysława Biedki wybudowano Dom Nauczyciela. W kolejnych latach modernizowano szkołę: wykonano instalację centralnego ogrzewania, dobudowano sanitariaty, salę lekcyjną, przeprowadzono gruntowny remont szatni, izolację, odnowiono elewację, wymieniono okna i podłogi w salach lekcyjnych. Na dolnym boisku sportowym położono asfalt.

Obecnie szkoła posiada 8 sal lekcyjnych - w tym nowoczesną pracownię komputerową współfinansowaną przez EFS w ramach projektu MEN – „Pracownie komputerowe dla szkół”, kuchnię i stołówkę, gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz dwa boiska sportowe. W latach 2008 – 2009 wybudowano halę sportową.

histspj04.jpg

Organizacje uczniowskie zapisane na kartach kroniki szkoły to: Spółdzielnia Uczniowska - działa od 1935 r., PCK, Koło Odbudowy Warszawy, Szkolne Koło TPPR, ZHP, Zuchy, SKO, Samorząd Uczniowski, LOK, LOP, SKS, Koło Caritas.

KADRA KIEROWNICZA SZKOŁY:

2006-2018 mgr Grażyna Polewczak
od 2018 mgr Paweł Marszałek

Tekst opracowała: mgr Grażyna Polewczak

• dostosowania zawartości stron internetowych witryny do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych;
  • zapamiętania ustawień Użytkownika dotyczących wyglądu i funkcjonalności stron witryny (np. język, kraj),